85 lat temu prawie 22 tys. polskich obywateli – jeńców wojennych, więzionych w radzieckich obozach zostało zamordowanych przez Sowietów w ramach zaplanowanej bezwzględnej akcji eksterminacji polskich elit.
Wśród ofiar komunistycznej zbrodni ludobójstwa byli oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, artyści, przedsiębiorcy… Zostali oni potajemnie zamordowani wiosną 1940 roku na rozkaz najwyższych władz sowieckich. Ich groby odkryto m.in. w Katyniu, Charkowie, Miednoje. Prawda o tych wydarzeniach była zakazana aż do 1989 roku i upadku komunizmu.
13 kwietnia 1943r., czyli dokładnie 82 lata temu, po raz pierwszy niemieckie radio i prasa powiadomiły o odkryciu masowych grobów polskich oficerów w lesie katyńskim. Dla upamiętnienia tych wydarzeń przygotowaliśmy jubileuszowe wydanie gazetki szkolnej. Dzięki współpracy szkolnych historyków z kołem dziennikarskim, w poniedziałek 14.04.br., tuż przed godziną 8.00, przed wejściami do szkoły, chętni uczniowie z klasy VIII a rozdawali szkolne gazetki zarówno uczniom, jak i naszym nauczycielom. Z kolei w klasach VI-VII na lekcjach historii wzięliśmy udział w wirtualnym spacerze po nekropoliach katyńskich na portalu „Pro Memoria Katyń”. Klasom ósmym został zaprezentowany został film edukacyjny pt. „Tajemnice sprzed lat. Mord w lesie katyńskim”, a w gabinecie historycznym pojawiły się gazetki i tablice informacyjne. Jako szkoła wzięliśmy także udział w kampanii „Pamiętam . Katyń 1940”, organizowanej od 2007r. przez Narodowe Centrum Kultury.
Celem kampanii „ Pamiętam. Katyń 1940”jest nie tylko przekazanie prawdy historycznej, ale także pobudzenie do refleksji nad kształtem współczesnego patriotyzmu.
Patriotyzmu obywatelskiego, otwartego na przyszłość, który swoją siłę buduje na fundamencie przeszłości.
red. A.Franczak