Rok 2025 to czas wyjątkowy - obchodzimy bowiem 1000. rocznicę koronacji pierwszego polskiego króla - Bolesława Chrobrego, a zarazem rocznicę powstania Królestwa Polskiego. To istotny moment w historii naszego kraju, który przypomina o początkach polskiej państwowości.
Z okazji tak ważnego wydarzenia w naszej szkole dzień 15.04.2025r. obchodziliśmy jako Dzień z Bolesławem Chrobrym. TO BYŁA PRAWDZIWA PODRÓŻ W CZASIE!
W TYM DNIU, PRZED LEKCJAMI, W PROGACH NASZEJ SZKOŁY WITAŁ NAS WSZYSTKICH SAM BOLESŁAW CHROBRY, KTÓRY WRAZ Z ŻONĄ ORAZ DAMAMI DWORU CZĘSTOWAŁ WSZYSTKICH PRZYBYŁYCH PYSZNYMI ŁAKOCIAMI!
Dwie pierwsze godziny lekcyjne odbywały się w naszej szkole jako jeden blok tematyczny: na lekcji pierwszej poznaliśmy tło wydarzenia i postać pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego, na lekcji drugiej mieliśmy z kolei zajęcia warsztatowe, na których tworzyliśmy własne prace plastyczne. Od rana nosiliśmy również przygotowane wcześniej na godzinach wychowawczych korony na głowie, część uczniów była także przebrana w tzw. królewski strój.
Ponadto na pierwszych czterech lekcjach, dla starszych rocznikowo klas naszej szkoły, w sali nr 16 odbyły się prelekcje historyczne pt. „ 1000- lecie koronacji Bolesława Chrobrego”. Osobą prelegenta był historyk – pasjonata, przyjaciel naszej szkoły pan Piotr Kucznir, który od lat rozwija pasje i zainteresowania historyczne naszych uczniów.
Kulminacją działań związanych z upamiętnieniem ważnych rocznic historycznych dotyczących przeszłości Polski i Polaków była inscenizacja historyczna pt. „Wehikuł czasu, czyli jak nasi uczniowie zobaczyli Bolesława Chrobrego?”, która odbyła się na szóstej godzinie lekcyjnej dla wszystkich chętnych uczniów i nauczycieli naszej szkoły. W inscenizacji jako aktorzy wystąpili nasi uczniowie oraz gościnnie przyjaciel szkoły - pan Piotr Kucznir!
Ostatnim elementem układanki, było oficjalne podpisanie współpracy naszej szkoły z Łużyckim Towarzystwem Historycznym Zamku Czocha, pod którym podpis złożyła pani Dyrektor Marzena Tomczyk oraz Prezes ŁTH Zamku Czocha pan Piotr Kucznir.
Wydarzenie to było dla wszystkich nie tylko okazją do przypomnienia sobie ważnych faktów z naszej historii, ale również świetnej zabawy. Uśmiechom i radościom nie było końca…
Koordynatorem wydarzenia była p. A. Franczak, a wspierały ją: p. E. Wojtusik, p. J. Klatka, p. K. Wieloch, p. K. Wysocka, p. J. Mleczak, p. P. Dwornik oraz p. P. Kucznir.
Red. A. Franczak